Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2609

Dodano: 16.11.2016

Czym warto się zająć jeszcze przed porodem?

Czym warto się zająć jeszcze przed porodem?

Pojawienie się niemowlęcia to ogromna zmiana w życiu wszystkich domowników. Nowy członek rodziny pochłania całą uwagę rodziców, którym nagle zaczyna brakować na wszystko czasu i siły. Kiedy maluch jest już w domu, ciężko poświęcić chwilę na kompletowanie dokumentów czy przeglądanie for internetowych. Na szczęście wiele spraw można załatwić jeszcze przed porodem, podczas oczekiwania na przyjście potomka na świat.

Podstawą jest dobra organizacja. Najlepiej zastanowić się, jak będą wyglądały pierwsze wspólne dni po powrocie ze szpitala. Warto wziąć pod uwagę różne scenariusze, czyli np. wydłużona rekonwalescencja po cesarskim cięciu. Jeżeli wiesz, że możesz liczyć na pomoc rodziny i przyjaciół w pierwszych dniach, dobrze rozplanuj i zadania i czas, w którym będą mogli je wykonać. Dobrze jest poświęcić najbliższym obowiązki dotyczące administracji, ponieważ po porodzie trudno będzie pamiętać o terminach opłat czy o odbieraniu poczty. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w domu jest jeszcze starsze dziecko. Trzeba mu zapewnić opiekę oraz poświecić czas, by nie czuło się porzucone. Aby uniknąć nieprzyjemności i chaotycznego biegania, warto przygotować sobie dobry plan działania. Jest on szczególnie ważny, ponieważ zapewnia komfort psychiczny wszystkim domownikom.

Urządzanie dziecięcego pokoju i zakupy to rzeczy, którymi przede wszystkim należy zająć się zanim potomek przyjdzie na świat. Dużo łatwiej jest przygotować wszystkie niezbędne sprzęty i wyposażenie wcześniej, aby uniknąć przemeblowywania w chwili, kiedy już maluch będzie w domu. Do listy niezbędnych przedmiotów zalicza się: fotelika samochodowy, łóżeczko, materac, pościel, nieprzemakalny ochraniacz na materac, kocyk, przewijak, wanienka, ręcznik, termometr, aspirator do nosa, szczoteczka do włosów oraz nożyczki do paznokci lub obcinacz. Warto rozważyć też elektryczną nianię, nawilżacz powietrza, monitor oddechu oraz inne akcesoria. Bieganie po sklepach w poszukiwaniu produktów, o których zapominało się przed porodem, może być bardzo uciążliwe.

Każda przyszła mama z radością kompletuje ubranka dla malucha: śpioszki, kurteczki, skarpetki czy czapeczki. Często jednak zapomina przy tym o sobie, nie będąc świadomą, że po porodzie przydatne są specjalne elementy garderoby. Oprócz specjalnego stanika, przydają się też bluzki i koszule nocne ułatwiające karmienie. Nie trzeba jednak od razu kupować przeznaczonych do tego modeli. Z pewnością masz w szafie odpowiednie i wygodne ubrania z guzikami, jednak warto przygotować je sobie wcześniej.

Nie sposób uniknąć też załatwiania licznych formalności. Sprawy urzędowe to konieczność i lepiej zaplanować je wcześniej, by po porodzie nie odciągały uwagi od ważniejszych spraw. W ciągu 21 dni od daty sporządzenia karty urodzenia, należy zgłosić narodziny do Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku, gdy rodzice pozostają w wolnym związku, dziecko będzie automatycznie zgłoszone pod nazwiskiem matki do czasu przyznania ojcostwa. Są to dodatkowe formalności, które lepiej dopełnić jeszcze przed pojawianiem się malucha na świecie. Uznanie ojcostwa następuje przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego, a para ma możliwość wyboru dla dziecka nazwiska matki lub ojca, albo nadanie obu nazwisk.

Niezwykle ważną kwestią, którą warto zainteresować się wcześniej, jest wybór pediatry. Kluczowe będą tu opinie innych mam oraz łatwy dostęp do przychodni. Pod dokładne rozważania należy poddać też szczepienia, które są zalecane, ale obecnie wiele rodziców z nich rezygnuje. Na takie decyzje może nie starczyć już czasu, gdy maluch pojawi się na świecie.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 1 22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 1

▪ ▪ ▪

3180

26.03.2015

Piękna pogoda za oknem, a Ty nie wiesz, gdzie wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem na powietrzu. Spacer, puszczanie latawców i gry zespołowe to dopiero początek.

Wychowywanie w pojedynkę – samotna mama, samotny tata	Wychowywanie w pojedynkę – samotna mama, samotny tata

▪ ▪ ▪

2272

07.07.2014

Chyba nie ma grupy przedszkolnej czy klasy szkolnej, w której wszystkie dzieci wychowywałyby się w pełnych rodzinach. Psycholodzy, pedagodzy i nauczyciele wiele uwagi poświęcają dzieciom z rodzin...

Dzieci i pieniądze - jak nauczyć oszczędzania Dzieci i pieniądze - jak nauczyć oszczędzania

▪ ▪ ▪

2537

17.11.2014

Niedaleko pada jabłko od jabłoni… Nie potrafisz oszczędzać? - spróbuj nauczyć tego dziecko. Dziecko, obserwując rodziców, wynosi z domu wzorce. To również dotyczy oszczędzania. Nie trzeba...

Cykl EDUKACJA: Testy na zakończenie gimnazjum Cykl EDUKACJA: Testy na zakończenie gimnazjum

▪ ▪ ▪

2257

28.09.2015

W trzeciej klasie gimnazjum uczniowie przystępują do sześciu egzaminów, zaś od ich wyniku zależy dalsza edukacja dziecka. Im wyższy wynik osiągną na teście, tym większa szansa na dostanie się...

W trosce o zdrowe macierzyństwo W trosce o zdrowe macierzyństwo

▪ ▪ ▪

4094

06.01.2017

TRIMiD to JEDYNA seria suplementów diety przeznaczona dla kobiet w ciąży, której skład został opracowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka.

Rytuały, które poprawią samopoczucie Twojego dziecka Rytuały, które poprawią samopoczucie Twojego dziecka

▪ ▪ ▪

2498

12.09.2015

Dzieci w odróżnieniu od ambitnych, rządnych przygód i marzących o dynamicznej karierze zawodowej dorosłych, lubią uporządkowaną i przewidywalną codzienność. To właśnie te małe rytuały tworzą...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.