Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2474

Dodano: 11.08.2016

6 największych zagrożeń na wakacjach z dzieckiem

6 największych zagrożeń na wakacjach z dzieckiem

Wakacje to czas wspaniałego wypoczynku w promieniach słońca. Laba sprzyja rozluźnieniu. Niestety, latem kilkukrotnie wzrasta ryzyko nagłych drobnych i większych wypadków. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć ułożony scenariusz postępowania przy najczęstszych wakacyjnych zagrożeniach.

K jak krew z nosa

Krwawienie z nosa to na ogół niegroźna przypadłość, która jest spowodowana przeziębieniem, katarem i intensywnym kaszlem. Tylko w nielicznych przypadkach jest symptomem poważniejszej choroby (np. nadciśnienie, nowotwór).

Co zrobić kiedy maluchowi leci krew z nosa? Dziecko należy posadzić w pozycji lekko pochylonej do przodu. Na karku położyć mu zimny okład (z namoczonego w wodzie ręcznika lub owiniętych w materiał kostek lodu). Następnie wydmuchać dziecku nos i lekko ścisnąć skrzydełka, a na nasadę nosa i czoło położyć zimny okład. Po zatamowaniu krwawienia delikatnie myjemy pociechę, osuszamy nozdrza i pilnujemy, aby przez minimum pół godziny nie dotykało nosa.

Jeśli krwotok nie ustępuje należy zabrać dziecko do szpitala. W przypadku powtarzających się krwawień zalecana jest konsultacja laryngologa i badanie krzepliwości krwi.

O jak odwodnienie

Większa aktywność fizyczna, pyszne, ale niekoniecznie zdrowe jedzenie i napoje gazowane... Wakacyjna frajda może nieść za sobą poważne konsekwencje. O odwodnienie organizmu nietrudno. Powstaje ono w wyniku obniżenia poziomu wody i elektrolitów w organizmie. Najbardziej zagraża najmłodszym, z uwagi na bardziej intensywny metabolizm, mniejszą rezerwę płynów oraz większą proporcję powierzchni ciała do jego objętości.

Najprostszym sposobem na uniknięcie odwodnienia jest wystarczające nawodnienie organizmu. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje. Napoje podawane dziecku powinny charakteryzować się odpowiednim składem, stężeniem i temperaturą. Najlepsze do tego celu będą doustne płyny nawadniające jak np. ORSALIT® DRINK. DPN mają w swoim składzie optymalne ilości glukozy i elektrolitów i wykorzystują efektywny mechanizm wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy.

P jak piasek w oku

Przy silnym wietrze nad morzem ziarenka piasku mogą łatwo dostać się do oka. Sytuacja jest niekomfortowa zarówno dla dziecka, ponieważ ciało obce w oku może powodować pieczenie, łzawienie, ból i światłowstręt, jak i dla rodzica, który ziarenko piasku musi wyjąć.

Co robić? Przede wszystkim zachować spokój i nie pozwolić dziecku pocierać oczek. Zabrać je do cienia i spróbować nakłonić do otwarcia oczu. Następnie ocenić, czy ziarenka wbiły się do gałki ocznej czy przesuwają się po niej. W pierwszym przypadku - jak najszybciej należy zabrać dziecko do szpitala. W drugim – wystarczy polać oczy niegazowaną wodą mineralną lub wodą z kranu. Jeśli ziarenko nie wypływa trzeba spróbować usunąć je jałowym gazikiem lub użyć chusteczki zwilżonej wodą.

1 2
Zobacz także:
Jak zatrzymać dziecko na świeżym powietrzu? Jak zatrzymać dziecko na świeżym powietrzu?

▪ ▪ ▪

1859

15.08.2017

Coraz częściej, nawet dla bardzo małych dzieci, dobra zabawa oznacza tę odbywającą się w wirtualnym świecie. Niestety w większości wypadków oznacza to jeszcze mniej czasu poświęcanego na aktywność...

Pokój dziecka: czy warto wybrać drewnianą podłogę? Pokój dziecka: czy warto wybrać drewnianą podłogę?

▪ ▪ ▪

1884

21.03.2017

Przed przyszłymi rodzicami staje wiele wyzwań. Jednym z nich jest urządzenie pokoju dziecka. Wiąże się to z dylematami takimi, jak wybór koloru ścian czy łóżeczka. Ważne jest także dobranie...

Męska niepłodność nie taka straszna? Męska niepłodność nie taka straszna?

▪ ▪ ▪

2234

27.07.2016

Prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna – mówi stare porzekadło. Nic więc dziwnego, że niepłodność to hasło, które wielu panów napawa panicznym strachem....

MAMA COFFEE - przyjaciółka każdej mamy! MAMA COFFEE - przyjaciółka każdej mamy!

▪ ▪ ▪

2439

04.08.2014

Codziennie rano pomaga Ci się obudzić i jasno myśleć w pracy, umila spotkania z przyjaciółkami, a nawet towarzyszy podczas wizyty u teściowej. Kochasz jej smak i aromat, uwielbiasz rytuał z jakim...

Probiotyki, ochrona Twojego dziecka! Probiotyki, ochrona Twojego dziecka!

▪ ▪ ▪

2425

22.04.2017

Dobre bakterie występują w przewodzie pokarmowym i pełnią wiele ważnych funkcji. Wspomagają trawienie, wpływają na perystaltykę jelit, wzmacniają układ immunologiczny. To od nich zależy zdrowie...

Języki obce a dysleksja - czy dyslektyk może nauczyć się dobrze języka obcego? Jak? Języki obce a dysleksja - czy dyslektyk może nauczyć się dobrze języka obcego? Jak?

▪ ▪ ▪

3333

26.03.2018

Mało kto nie zgodziłby się ze stwierdzeniem, że języki obce są niezwykle ważne i warto się ich uczyć. Niektórzy jednak rezygnują z nauki nie dlatego, że nie dostrzegają ich potencjału, ale...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.